Aktuality

Projekt "Cluster Kybernetickej Bezpečnosti"

NOVINKY...

máj 2024

Virtuální konference „Security as a Service“

Kyberbezpečnost organizace řešená formou služeb

 

Čtvrtek, 16. května, 13:00 - 16:30  

Vyřešte zabezpečení své organizace a povinnosti plynoucí z NIS 2 pomocí nástrojů od aliance českých firem dle standardů Zero Trust – rychle a bez vysokých investic. Registrujte se zdarma na odbornou virtuální konferenci.

 

Registrace:
https://proid.cz/virtualni-konference-security-as-a-service/

Bezpečnost jako služba od aliance českých firem

Aliance českých dodavatelů představuje koncept technické architektury, který je šitý na míru nejen požadavkům ZoKB / NIS2. Tento koncept je optimální zejména pro střední organizace s desítkami až stovkami zaměstnanců. Naším cílem je společně nabídnout kybernetickou bezpečnost jako službu, aniž bychom museli významně zasahovat do stávající infrastruktury.

 

Vše potřebné pro firemní bezpečnost dle principu Zero Trust

Architektura Zero Trust představuje celosvětový trend v oblasti zabezpečení organizací, který dříve či později čeká každou organizaci. Naše řešení zahrnuje praktické kroky od úvodní analýzy rizik a procesů, přes zabezpečení koncových zařízení a bezpečnou práci na dálku, až po zajištění bezpečného síťového perimetru, řízení přístupu podle identity, vícefaktorovou autentizaci a aplikační bezpečnost.

 

Poslechněte si přednášky odborníků, kteří denně řeší tyto výzvy. Postřehy z praxe, aktuální trendy a doporučené postupy řešení. Registrace na akci i účast je zdarma.

 

Program konference

od 13:00 | Úvodní slovo, zahájení, Ivo Vrána, ProID

13:00 – 13:45 | Jak splnit požadavky regulace (ZoKB) plynoucí z NIS2, Martin Konečný, Guardians

13:45 – 14:15 | Technická architektura pro ZoKB/NIS2 a Zero Trust, kulatý stůl

14:15 – 14:30 | Krátká přestávka

14:30 – 15:00 | Bezpečná autentizace a digitální identita technických prvků, Vojtěch Doktor, ProID

15:00 – 15:30 | Zero Trust Architektura pro ZoKB/NIS2, Michal Čížek, GoodAccess

15:30 – 16:00 | Bezpečnost dat a řešení IT incidentů pomocí SIEM, Luboš Lunter, Logmanager

16:00 | Závěr, losování

marec 2024

OZ Preventista: "V rámci našej podpory vzdelávania spúštame nový neziskový projekt určený pre učiteľov základných a stredných škôl. Dnešným dňom otvárame elektronickú knižnicu pracovných listov pre témy informačnej bezpečnosti, kybernetickej bezpečnosti a prevencie kybernetickej kriminality."

VIAC TU: Knižnica pracovných listov pre témy informačnej bezpečnosti, kybernetickej bezpečnosti a prevencie kybernetickej kriminality

február 2024

Odborné vzdelávanie má význam, dôkazom je aj Stredná priemyslená škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici a každým rokom vzrastajúca kvalita absolventov v rôznych študijných odboroch.

Cluster Kybernetickej Bezpečnosti spoločne s partnermi BBSK, OZ Preventista a samostnou školou zorganizovali Prvý Deň kybernetickej bezpečnosti.

Vyberáme: "Na podujatí sa zúčastnili žiaci našej školy a odborní učitelia a odborné učiteľky iných stredných škôl v kraji. Pozvanie prispieť svojimi prednáškami prijali zástupcovia a zástupkyňa renomovaných firiem a inštitúcií, ktorí a ktorá svojimi vedomosťami a skúsenosťami priblížili našim žiakom rozličné aspekty komplikovanej problematiky bezpečnosti v kyberpriestore." Viac informácií: TU

november 2023

GALÉRIA Z PODUJATIA Galéria Qubit Conference® Košice 2023

Jedinečná konferencia o kybernetickej bezpečnosti na Slovensku - Qubit Conference® Košice 2023, nezabudnite sa registrovať , vidíme sa 8. novembera 2023 v Košiciach .

Qubit Conference® Košice prináša TOP CYBER novinky  roka 2023

Vo svete kybernetickej bezpečnosti je nevyhnutné udržať si náskok. To je dôvod, prečo profesionáli v oblasti kybernetickej bezpečnosti, nadšenci a experti tentokrát zo Slovenska a Česka už netrpezlivo očakávajú Qubit Conference®, ktorá sa uskutoční 8.-9. novembra v Košiciach.

 

Jesenný formát konferencie spojí popredné osobnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, aby diskutovali o najnovšom vývoji, zdieľali poznatky o bezpečnostných riešeniach a získali špičkové znalosti cez platformu praktických workshopov.

Hub pre najvýznamnejšie kybernetické novinky

Qubit Conference® Košice sa môže pochváliť bohatým programom plným panelových diskusií, ktoré pokrývajú širokú škálu tém, od inovatívnych prístupov bezpečnosti, cez bezpečnosť agilného tímu a bezpečnostných nástrojov a techník v agilnom prostredí, až po najnovšie novinky z oblasti umelej inteligencie a jej nekonvenčného využívania. Záver programu bude patriť novým štýlom cyber vzdelávania a hlavným úskaliam a problémom v OT bezpečnosti.

Špičkové workshopy

Jedinečný aspekt Qubit Conference® je jej záväzok k praktickému vzdelávaniu. Workshopy sú neoddeliteľnou súčasťou podujatia a umožňujú účastníkom získať praktické skúsenosti v rôznych oblastiach kybernetickej bezpečnosti. Na jesennom formáte konferencie sa môžu účastníci tešiť až na 3 celodenné praktické workshopy.

Workshop od Auditu po Incident Response plán je zameraný na všetky oblasti kybernetickej bezpečnosti, na ktoré by organizácie nemali zabúdať. Prejde celým procesom od zistenia aktuálneho stavu zabezpečenia cez moderné cyber hrozby, až po prípravu na možné útoky.

Druhý workshop sa špecializuje na úskalia Hardeningu a spôsoby kontroly aktivít zberačov dát. Tretí workshop poskytne ucelený pohľad na využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach. Po absolvovaní ktoréhokoľvek workshopu môže účastník zažiadať o potvrdenie kontinuálneho vzdelávania v podobe CPE a ECE kreditov.

Qubit Conference® prepája profesionálov z oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Príďte sa podeliť o cenné vedomosti a skúsenosti týkajúce sa oblasti rozvoja, aktuálnych nariadení a trendov v IT security a digitálnej transformácie, so zreteľom na kľúčové spôsoby riadenia organizácií.

Qubit Conference® je najvplyvnejším a najrešpektovanejším cybersec podujatím na Slovensku. Naším cieľom je vytvoriť komunitu, kde sa stretávajú profesionáli z oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti, aby diskutovali, skúmali osvedčené postupy, prezentovali stratégie a vymieňali si inovatívne myšlienky.

Program konferencie nájdete TU .

október 2023

Cluster Kybernetickej Bezpečnosti Vás pozýva na otváracie podujatie Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti.

Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti. Otváracím podujatím na Slovensku sa aj tento rok stala EPI konferencia Kybernetická bezpečnosť 2022, ktorej 5.ročník organizuje spoločnosť Poradca podnikateľa. Konferencia je organizovaná pod záštitou Národného bezpečnostného úradu.

V. ročník EPI konferencie sa bude venovať širokému spektru tém – od zdôraznenia reálneho presahu notácie informačnej architektúry a kybernetickej bezpečnosti, resp. riadenia kybernetických rizík, cez odolnosť v kyberpriestore založenú na každodennej realite, bilancii auditu a posudzovania kyberbezpečnosti až po ľudské zdroje v kyberbezpečnosti a ochrane údajov.

Počas 2 dní sa predstavia desiatky špecialistov v odbore. Pri výbere tém participovali zástupcovia odborných garantov, ktorými sú Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, Asociácia kybernetickej bezpečnosti, Isaca Slovensko a právnická kancelária Bukovinsky & Chlipala.

So svojou prednáškou na tému efektívneho riadenia bezpečnostného monitoringu – Security orchestration, automation and response vystúpi Ing. Ján Lichvár. Ďalej sa môžete tešiť na množstvo ďalších zaujímavých tém zameraných napríklad na inovatívne prístupy v IT bezpečnosti, riziká umelej inteligencie z pohľadu lokálnych implementácii v organizáciách, či penetračné testy a ich budúcnosť.

Viac informácií je dostupných na: https://konferencie.profivzdelavanie.sk/2023/kyberneticka-bezpecnost/.

september 2023

ProID: Skutočne silná ochrana dát, priestorov a identít.

Enterprise riešenie na bezpečnú pracovnú identitu a kybernetické zabezpečenie.

NAJNOVŠÍ PRODUKT: ProID Mobile 

Komfortné bezkontaktné prihlásenie do počítačov a systémov mobilom

 • Jeden PIN, Face ID či odtlačok prsta. Bezpečné dvojfaktorové prihlásenie do systémov a elektronických služieb, ktoré má každý vždy a všade pri sebe.
 • Umožňuje dvojfaktorovú autentizáciu a Smart Card Logon do VPN či cloudov – funguje ako čipová karta.
  VIAC SA DOZVIETE TU

august 2023

Tešíme sa, máme NOVÝ CERTIFIKÁT BRONZE LABEL od ESCA - European Secretariat for Cluster Analysis...

 

Zlepšite kybernetickú bezpečnosť vo Vašej spoločnosti s finančnou podporou až do výšky 15.000,- EUR digitálnej výzvy, Plánu obnovy a odolnosti SR. Nečakajte, predkladať žiadosti je možné už od 14.08.2023... (viac sa dočítate TU )

Zlepšite kybernetickú bezpečnosť Vašej spoločnosti

 

júl 2023

V utorok, 25.7.2023 sme v Bratislave v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre prešli procesom Národného hodnotenia výkonnosti klastrov, kde bol Cluster Kybernetickej Bezpečnosti zaradený do kategórie "pokročilý klaster". Ďakujeme za príjemné popoludnie v SIEA a tešíme sa na ďalšie výzvy do budúcna.

marec 2023

1. Národná klastrová konferencia

  

V Košiciach sa konala 1. Národná klastrová konferencia, kde sa zúčastnili členovia Clustra Kybernetickej Bezpečnosti a dostali možnosť stretnúť sa a nadviazať nové obchodné vzťahy s partnermi nielen zo slovenských, ale i ukrajinských a európskych klastrov. Toto podujatie pod záštitou Únie klastrov Slovenska v úzkej spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou bolo vnímané ako veľký krok k pozitívnemu vnímaniu klastrov ako dôležitých partnerov v rozvoji hospodárstva na Slovensku naprieč všetkými odvetviami.

…a veríme, že počet podujatí na podporu klastrov bude narastať.

marec 2023

a ako bolo ...

   

 
NOVÉ POVINNOSTI V KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI boli hlavnou témou odborného seminára pre začínajúcich i etablovaných podnikateľov, ktorý sa konal 21. 3. 2023 v Trenčíne v priestoroch Národného podnikateľského centra.
Lektorom odborného seminára bol Ing. Ján Lichvár, predseda Clustra Kybernetickej Bezpečnosti.
Účastníci seminára sa dozvedeli:
Prečo prichádza zmena v podobe vynovenej smernice NIS2, akú zodpovednosť prináša vrcholovému manažmentu za zavedenie bezpečnostných opatrení, ich dodržiavanie a školenie zamestnancov i manažmetu.
Ako sa majú pripraviť stredné podniky, ako nové povinné osoby, na rozšírenie pôsobnosti zákonných povinností a rozsahu auditu v kybernetickej bezpečnosti.
Nevyhnutným prvým krokom je analýza rizík.
Ako hostia na podujatí vystúpili JUDr. René Baran, PhD. riaditeľ Odboru medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík, sekcie regulácie a dohľadu, Národného bezpečnostného úradu a Ing. Alexandra Rusňáková zo spoločnosti AXENTA s.r.o.
Spoluprácu pri organizácii podujatia so  Slovak Business Agency hodnotíme veľmi pozitívne.

KEDY: 21.3.2023, 09:00 - 12:00 hod.  

KDE: Národné podnikateľské centrum Trenčín, Soblahovská 6688, 911 01 Trenčín

V kybernetickej bezpečnosti platí „lepšia štipka prevencie, ako vrece nápravných opatrení“. Vynovená smernica NIS2 so sebou prináša zodpovednosť vrcholového manažmentu za zavedenie bezpečnostných opatrení, ich dodržiavanie a školenia zamestnancov i manažmentu. Stredné podniky ako nové povinné osoby sa musia pripraviť na rozšírenie pôsobnosti zákonných povinností a rozsahu auditu v kybernetickej bezpečnosti.

ČO SA DOZVIETE

 • NIS2 - prečo prichádza zmena a čo so sebou prináša
 • Ako sa pripraviť na nové termíny a požiadavky
 • Analýza rizík ako váš nevyhnutný prvý krok
 • Diskusia

 

Bližšie info a registrácia: Registrácia - Nové povinnosti v kybernetickej bezpečnosti

december 2022

december 2022

Workshop Clustra Kybernetickej Bezpečnosti

   

november 2022

Ako čeliť kritickým výzvam a zaistiť si bezpečnú digitálnu budúcnosť zistí 9. a 10. novembra 2022 viac ako 200 účastníkov na 2. ročníku Qubit konferencie Tatry. Programová komisia aj tento rok zostavila zoznam prednášajúcich a prezentovaných tém na najvyššej profesionálnej a kvalitatívnej úrovni s cieľom naplniť očakávania a vízie pre budúcnosť informačnej a kybernetickej bezpečnosti.

37 profesionálov z Qubit komunity predstaví aktuálne trendy v oblastiach ako napr. cloudová bezpečnosť, nepredvídateľné situácie a riešenie bezpečnostných incidentov, nové dimenzie informačnej bezpečnosti, optimálnej bezpečnostnej architektúry, chýbať nebudú ani atraktívne školenia a tradičné klubové stretnutia (CISO Club, Audit Club a DPO Club).

 

Teší nás, že aj tento rok sa nám podarilo nadviazať na úspešné minuloročné podujatie a prinesieme do prostredia Demänovskej doliny nové cenné informácie a podnety v podaní najlepších inovátorov z oblasti kybernetickej bezpečnosti. Naším cieľom je vytvorenie otvoreného a produktívneho priestoru na diskusiu, ktorá sa nesie v priateľskom duchu komunity. Ďakujeme všetkým našim rečníkom, partnerom a sponzorom, ktorí podporili Qubit Tatry 2022 a rovnako už môžeme prezradiť, že pripravujeme 10. ročník konferencie Praha 2023,“ uvádza Mária Krahulecová, konateľka a spoluzakladateľka spoločnosti QuBit Security.

Tlačová správa: 

Viac informácií nájdete na webovej stránke: https://tatry.qubitconference.com/

 

október 2022

... keď na bezpečnosti záleží...

Dokážame „my narodení do technologického obdobia“ pri našej dennodennej práci s počítačom alebo smartfónom identifikovať HROZBY? Častokrát nie... skúsme sa však pozastaviť a zamyslieť nad tým ako sú na tom naši SENIORI a riziká, ktorým môžu byť vystavení.

Jaroslav Oster z OZ Preventista sa venuje tejto aktuálnej téme v rozhlasovej relácii rádia Fit Family https://preventista.sk/info/seniori-a-rizika/

Portál Preventista.sk vznikol ako projekt, ktorý má šíriť posolstvo prevencie IT kriminality a prispieť ku osvete informačnej bezpečnosti. Jeho zámerom je poskytnúť platformu pre výmenu skúseností s praktickou realizáciou preventívneho pôsobenia na všetkých úrovniach spoločenského života.

 

október 2022

 

Po úspešnom minuloročnom podujatí sa už teraz môžete tešiť na 2. ročník konferencie Qubit Tatry 2022.

9.-10. novembra 2022 v Hoteli Grand Jasná na Vás čakajú zaujímaví rečníci a panelové diskusie, zdieľanie praktických skúseností profesionálov v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti, školenia vedené interaktívnou formou, klubové stretnutia a obľúbený networking.

Príďte sa aj Vy podeliť o cenné vedomosti a skúsenosti týkajúce sa oblasti rozvoja, aktuálnych nariadení a trendov v IT security a digitálnej transformácie, so zreteľom na kľúčové spôsoby riadenia organizácií.

Nenechajte si ujsť:

 • Inšpiratívne panelové diskusie a prezentácie popredných rečníkov
 • 5 hlavných okruhov tém – cloudová bezpečnosť, AI a nové dimenzie informačnej bezpečnosti, nepredvídateľné incidenty či bezpečnostná architektúra
 • Originálne školenie aj zábavnou formou
 • 3 klubové stretnutia – CISO, Audit a DPO Club
 • Populárne networkingové akcie a VIP recepcia

 

Zúčastnite sa konferencie Qubit Tatry 2022 a nezmeškajte jedinečnú príležitosť pre vzdelávanie, prezentáciu Vašej spoločnosti a nadviazanie nových partnerských a profesionálnych vzťahov na slovenskom a českom cybersec trhu. Zaregistrujte svoju účasť na podujatí ešte dnes.

Registrácia: https://tatry.qubitconference.com/registracia/

NEZABUDNITE: Kód na 12%-nú zľavu pri registrácii Qt22Cluster12

Poslaním konferencií Qubit je vybudovať profesionálnu komunitu odborníkov v odvetví kybernetickej bezpečnosti vďaka nadväzovaniu kontaktov a partnerstiev prostredníctvom vysoko odborných vzdelávacích podujatí, ktoré sú charakteristické odborným prístupom a priateľskou atmosférou.

 

október 2022

Spoločnosť MONET+,a.s. a Cluster Kybernetickej Bezpečnosti si Vás dovoľujú pozvať na bezplatnú virtuálnu konferenciu k novej smernici kybernetickej bezpečnosti EÚ – NIS 2.

Zistite všetko o novej smernici EÚ, ktorú budú musieť splniť tisícky slovenských organizácií.

Na budúci rok vstúpi do platnosti európska smernica NIS 2, ktorá určuje nové pravidlá pri riešení kybernetickej bezpečnosti vo vnútri organizácií. Túto smernicu budú musieť splniť tisícky verejných subjektov a súkromných firiem.
Registrujte sa na bezplatnú virtuálnu konferenciu, ktorá vám pomôže zorientovať sa v novej európskej legislatíve. Dozviete sa na nej dôležité informácie, ktoré vám pomôžu splniť toto nariadenie a zabezpečiť vašu organizáciu.


Online konferencia NIS 2 sa koná vo štvrtok, 13. 10. 2022, od 9:00 do 12:00 a registrácia i účasť je zdarma.

Využite túto výnimočnú príležitosť a zaregistrujte sa včas na stránke https://nis2.tech/sk/.

Program a témy:
• 9:00–9:10 | Úvodné slovo, začiatok
• 9:10–9:30 | Smernica NIS2 – evolucia alebo revolucia?, Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT
• 9:30–9:50 | Európska komunita kybernetickej bezpečnosti, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti
• 9:50–10:10 | Ako Slovensko pristúpilo k auditu kybetnetickej bezpečnosti, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti
• 10:10–10:30 | Najčastejšie chyby v zabezpečení organizácií, ProID
• 10:30–10:40 | Krátka prestávka
• 10:40–11:00 | Ste pripravení na kybernetický útok?, Check Point Software Technologies
• 11:00–11:20 | Zabezpečenie citlivých údajov na koncových zariadeniach, Safetica
• 11:20–11:40 | Ako prebieha ransomware útok, Alinet CZ
• 11:40–12:00 | Záverečná diskusia

 

Záverečné losovanie: Na konci akcie vylosujeme zo všetkých účastníkov výhercu mobilného telefónu iPhone.

august 2022

Privítajme nových členov Clustra Kybernetickej Bezpečnosti:

Clico, s.r.o. - misiou a ambíciou spoločnosti je ponúkať tie najlepšie produkty vo svojej triede zabezpečenia, sietí a manažmentu, a to spoločne s najlepšou technickou a predajnou podporou. https://clico.sk/

DELTECH, a.s. -spoločnosť DELTECH tvorí tím špecialistov, ktorí už tri desaťročia vytvárajú čoraz modernejší a bezpečnejší svet. Prinášame riešenia v oblasti komplexných silnoprúdových a slaboprúdových elektro technológií a technickej ochrany objektov. https://www.deltech.sk/

Tešíme sa na nové výzvy a produktívnu spoluprácu.

jún 2022

Čo je nové u našich susedov v Čechách?

Dňa 30.06.2022 zástupcovia členov Clustra Kybernetickej Bezpečnosti  navštívili Kybernetický polygón KYPO Brno na Masarykovej univerzite. Celým programom nás sprevádzal pán Jirka Sedláček z partnerského klastra Network Security Monitoring Cluster z ČR. Venovali sme sa novinkám v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti, ktoré vyústili do  produktívneho dialógu, prečo je nevyhnutné venovať sa vzdelávaniu v oblasti Informačnej a kybernetickej bezpečnosti už od úrovne stredných škôl na regionálnej úrovni naprieč celým Slovenskom. Odborné školy s rôznym zameraním pre kvalitnú výuku potrebujú zabezpečiť nielen odborníkov, taktiež i vybavenie zodpovedajúce aktuálnym požiadavkám. Stredné školy s technickým zameraním pre kvalitnú výučbu v oblasti KB a IB nevyhnutne potrebujú kvalitných a vyškolených pedagógov v tejto oblasti, učebne s technológiami, ktoré sú bežne nasadené na ochranu bezpečnosti vo verejnom i súkromnom sektore. Následne sme navštívili Krajské operačné centrum (KOC – SOC, Security Operation Centre), kde nám vedúci manažér Aleš Stanek odprezentoval prečo sa Juhomoravský kraj pustil pred viac ako šiestimi rokmi cestou zvýšenia kybernetickej bezpečnosti samotného úradu Juhomoravského kraja ako aj jeho podriadených organizácií napr. nemocnice, školy).

     

jún 2022

Cluster Kybernetickej Spoločnosti bol súčasťou konferencie Extended Enterprise IT, dňa 9.6.2022. Pre všetkých účastníkov si hlavný organizátor, spoločnosť Clico ako člen Clustra Kybernetickej Bezpečnosti v spolupráci s ďalšími partnermi Armis, Forescout, Palo Alto Networks, Thales a Tufin pripravili zaujímavé témy o kybernetickej bezpečnosti. Akcia bola primárne zameraná na rozšírené IT prostredie ako IoT a OT, pričom tento rok sme sa zamerali na na odbory zdravotníctva a priemyslu.

   

EEIT

apríl 2022

Napísali o nás: https://www.inovujme.sk/sk/aktuality

Povedali o nás: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/325269#457

 Dnes, 27. apríla 2022, sme slávnostne otvorili „Centrum excelentnosti kybernetickej bezpečnosti“. Cluster Kybernetickej Bezpečnosti zrealizoval tento #pilotnyprojekt ako ukážku inovatívneho vzdelávania študentov stredných odborných škôl v oblasti kybernetickej bezpečnosti v súlade s použitím moderných riešení, ktoré sú rovnako využívané na monitoring kritickej infraštruktúry v Slovenskej republike.
Cieľom #CentraExcelentnostiKybernetickejBezpečnosti je vzbudiť záujem študentov o informačnú a kybernetickú bezpečnosť s možnosťou následného vzdelávania na vysokých školách v Slovenskej republike.
#clusterkb #ClusterKybernetickejBezpecnosti
 

apríl 2022

Cluster Kybernetickej Bezpečnosti zorganizoval, dňa 20. apríla 2022 IV. workshop pre vodárenské spoločnosti s témou Audit kybernetickej bezpečnosti, samohodnotenie...a čo ďalej? Workshop sa zrealizoval vďaka spolupráci s Asociáciou vodárenských spoločností a konal sa pod záštitou generálneho riaditeľa Vodárenskej spoločnosti Ružomberok, a.s. Ing. Milana Mojša. Počas vzdelávacieho podujatia odznelo množstvo zaujímavých informácií z praxe a prezentujúci aktívne odpovedali na konkrétne dotazy od zástupcov vodárenských spoločností. Veríme, že sa nám v jesenných mesiacoch tohto roka podarí zorganizovať ďalšie podujatie, kde sa budeme spoločne zaoberať novými podnetmi od zástupcov slovenských vodárenských spoločností.

Napísali o nás: https://mailchi.mp/5809675c8471/newsletter-avs-4_2022?e=13d5a47eff

      

 

apríl 2022

Národný bezpečnostný úrad podpísal memorandum o spolupráci s viacerými špičkovými IT firmami na Slovensku. NBÚ má ako garant kybernetickej bezpečnosti vo svojich dlhodobých úlohách aj rozvoj vzťahov so súkromným sektorom v tejto v oblasti.  

Zámer momentálne urýchlila a zintenzívnila bezpečnostná situácia na Ukrajine a neutíchajúce hrozby v kybernetickom priestore, ktoré sa už roky nevyhýbajú ani Slovensku. Aj Európska únia momentálne volá po koordinovanom postupe so zapojením všetkých možných prostriedkov vrátane komerčných subjektov a efektívnejšej komunikácii či výmene informácií na úrovni členských štátov.

Zástupcovia viac ako desiatky popredných spoločností a organizácií podpísali memorandum za účelom efektívnejšieho plnenia úloh v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti – ESET, Aliter Technologies, Disig, Lynx, Axenta, EMM, GAMO, Gordias, ALISON Slovakia, SOITRON a Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu.

 „Oceňujem rýchlu reakciu jednotlivých spoločností a ich neutíchajúci záujem prispieť svojím dielom k spoločnej bezpečnosti. Obdobné spolupráce nie sú ani v zahraničí výnimočným javom. Vzájomná výmena skúseností, poznatkov a odborných postrehov môžu byť na konci dňa rozhodujúcim prvkom v bezpečnosti štátu, organizácií a občanov,“ povedal na margo podpísaných dokumentov riaditeľ NBÚ Roman Konečný.

NBÚ bude s firmami spolupracovať individuálne podľa ich zamerania či personálnych a technických kapacít pri riešení kybernetických bezpečnostných incidentov. Nebudú chýbať vzájomné odborné konzultácie, výmena informácií o zraniteľnostiach v informačných systémoch či forenzná analýza.

https://www.nbu.gov.sk/2022/04/04/bezpecnost-slovenska-spolocnymi-silami/index.html

marec 2022

 Špičková technológia šifrovania pre každého. 

Zabezpečuje vaše súbory a komunikáciu pomocou najpokročilejšieho šifrovacieho systému dostupného na trhu. Kombináciou symetrického šifrovania AES a asymetrického šifrovania ECC sú vaše hovory a chatové správy úplne súkromné. Vaše fotografie, súbory a heslá si zaslúžia rovnaké súkromie ako vaša komunikácia, súhlasíte?

 • NEPOTREBUJETE ŽIADNU SIM kartu
 • JEDNODUCHÉ NASTAVENIE
 • ZABEZPEČENÉ HOVORY
 • ZABEZPEČENÉ SPRÁVY
 • ZABEZPEČENÉ SÚBORY A HESLÁ

 Výhody:

 • Úplná anonymita
 • 100% bezpečnosť
 • Žiadne zadné vrátka

...viac na https://salutissystems.com/products/ps-post-scriptum/  

 

marec 2022

Aktuálna verzia ISO 27001 čoskoro končí. Ako upgradovať ?   

Organizácia certifikovaná podľa systému riadenia informačnej bezpečnosti ISO 27001, Interný Audítori, Manažéri Kybernetickej bezpečnosti, Vedúci Audítori, držitelia certifikácie ISO 27001 - Information Security Management System (ISMS) v akejkoľvek podobe (na organizáciu, alebo personálne) musí vymeniť svoje profesijné "vodičáky". Zmena zasiahne prakticky celý sektor informačnej a kybernetickej bezpečnosti.

Posledná revízia normy ISO 27001 prebehla v roku 2013, je to už 9 rokov od vydania aktualizácie, ktorá nesie označenie ISO/IEC 27001:2013. Na ceste je nová verzia ISO/IEC 27001:2022. A v tomto prípade nepôjde o kozmetický upgrade. Tu nezostane kameň na kameni.

Ako sa zmení systém informačnej bezpečnosti? ... PRE VIAC INFORMÁCIÍ NÁS NEVÁHAJTE KONTAKTOVAŤ

#clusterkb #tayllorcoxsk #cybersecurity

https://www.tx.sk/blog/aktualna-verzia-iso-27001-coskoro-konci-ako-upgradovat

marec 2022

Dovoľte nám privítať spoločnosť Monet+, a.s. ako nového riadneho člena Clustra Kybernetickej Bezpečnosti.

Produktové portfolio:

V rámci technologické platformy ProID řešíme komplexně pracovní identitu zaměstnance. Od autentizačních metod, přes aplikační nástavbu, až po výstavbu PKI (Public Key Infrastructure).

Autentizační metody: V portfoliu autentizační metod dokážeme nabídnout čtyři silné autentizační metody založené na logické bezpečnosti.

 1. Karta (s fyzickým čipem, s bezkontaktním čipem, hybridní s fyzickým i bezkontaktním
 2. nebo i více bezkontaktních čipů)
 3. Mobilní autentizační metoda ProID Mobile
 4. Autentizační token kombinující kartu a mobilní aplikaci Bittron
 5. TPM.

Platformy: Windows, MacOS,u karet nově i ChromeOS

Ekosystém modulů pro správu a administraci: Jsme schopni poskytnout aplikační nadstavbu pro autentizační metody, které umožňují jednoduchou správu životního cyklu karet a certifikátů, včetně možnosti kustomizace modulů či vývoji aplikací a modulů na míru.

Vystavba PKI: revize, návrh a implementace PKI, tedy certifikačních autorit a podpůrných modulů

Remote signing: on-premise systém pro vytváření vzdáleného elektronického podpisu. Modulární systém umožňující kvalifikovaný elektronický podpis na dálku.

TSA: systém pro vytváření časových razítek skládající se z autority časového razítka (TSA) a hardwarového vybavení (server, časová karta, HSM)

Systémy pro správu technologických certifikátů – KMS: systém umožňující autentizaci, šifrování komunikace a distribuci kryptografického materiálu

Ďalšie informácie nájdete na  https://proid.cz/sk/pouziti-a-oborova-reseni/ .

 

Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu a nové inšpirácie.

marec 2022

#CyberGame je kyberbezpečnostná hra, ktorá je určená pre študentov, talentovaných hráčov, programátorov aj profesionálov rôznej úrovne. Zapojiť sa môžu individuálni hráči a v prípade firiem a inštitúcií môže slúžiť ako skvelá tréningová platforma.

Zaregistrujte sa na: www.cybergame.sk

Súťaž odštartovala: 1.marca

Výhry  - najlepší hráč v celkovom hodnotení, najlepšia hráčka a najlepší hráč študent vyhrajú cestu do malvérového laboratória ESET do Montrealu. Hráčsky notebook ROG Flow Z13 dostane najmladší hráč, softvérové licencie ESET najlepší účastníci z verejnej správy a hráči vo vetvách.

Odborným garantom súťaže je Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT a všetky úlohy vytvoril tím jeho profesionálov. CyberGame bude trvať desať týždňov, pričom úlohy budú aktualizované priebežne.

https://www.sk-cert.sk/sk/akutne-nam-chybaju-odbornici-v-kybernetickej-bezpecnosti-aj-povedomie-profesionali-aj-studenti-si-mozu-vyskusat-ucast-v-kyberbezpecnostnej-hre/index.html

#clusterkb #CKB #cybersecurity #kyberhra #sutaz #skcert #ESET

 

 

február 2022

Národný bezpečnostný úrad ako ústredný orgán štátnej správy v oblasti kybernetickej bezpečnosti vyhlasuje varovanie pred hrozbou závažného kybernetického bezpečnostného incidentu vo vzťahu k zabezpečeniu sietí a informačných systémov prevádzkovateľov základných služieb ako prvkov kritickej infraštruktúry.

https://www.nbu.gov.sk/2022/02/23/narodny-bezpecnostny-urad-mimoriadne-varuje-kriticku-infrastrukturu/index.html?fbclid=IwAR0XE6YuHKTPNFNEIGXQ9I89nAQFsPtpySzvHPqiqPiTMzR-s0oGabTRldo

 

február 2022

Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti zmenu adresy CKB:

Cluster Kybernetickej Bezpečnosti
Školská 10/119
031 01 Liptovský Mikuláš

november 2021

Návrat ... späť ku koreňom / Comeback ... back to the roots

Včera sme prežili deň plný nostalgických momentov. Zástupcovia spoločností AXENTA s.r.o. - Ing. Peter Jankovský a Aliga s.r.o. - Ing. Martin Šuták, PhD. sa vrátili do Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku (SOŠE LH), ale tentokrát to bolo na miesto vyučujúcich a nie na miesto študentov, odkiaľ pred viac ako desiatkou rokov vyšli.
Spoločnosť AXENTA s.r.o. patrí na Slovensku a Čechách k špičke v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Na základe spolupráce medzi SOŠE LH a CKB sme iniciovali diskusiu k pridaniu predmetu „Kybernetická bezpečnosť“ do učebných osnov. Stále cítime nedostatok profesionálov v tejto oblasti na trhu a preto chceme podnietiť záujem u mladých a perspektívnych študentov 4.ročníka na SOŠE LH, aby po ukončení stredoškolského vzdelávania pokračovali v štúdiu na VŠ v tejto oblasti. Členovia Clustra Kybernetickej Bezpečnosti, ako osoby z praxe, budú celý školský rok s učiteľmi oboznamovať študentov s právnymi, procesnými a technickými náležitosťami ako nevyhnutnú súčasť vzdelávania v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Študenti majú okrem prezenčnej výučby, kde sú v priamom kontakte so špecialistami, k dispozícii aj kvalitne spracovanú učebnicu informačnej bezpečnosti od autorov (Oster, Zeman, Blšák, Chromek), povedal Ing. Ján Lichvár, predseda Clustra Kybernetickej Bezpečnosti.

 

október 2021

Dnes sme s radosťou odovzdali prvú časť učebnice informačnej bezpečnosti pre Strednú odbornú školu elektrotechnickú v Liptovskom Hrádku. Poďakovanie patrí OZ Preventista, spoločnosti AXENTA s.r.o. .

Veríme, že voliteľný predmet Kybernetická bezpečnosť, ktorý sa vyučuje na SOŠELH nájde obsahovú inšpiráciu aj v tejto učebnici. Poďakovanie za entuziazmus a odhodlanie patrí pánovi Danišovi, Gabauerovi a pani Staroňovej.  

CKB učebnica Kybernetická Bezpečnosť SOŠE LH

Veľa úspechov v štúdiu v predmete "Kybernetická bezpečnosť" všetkým žiakom: http://www.soselh.sk/

 

 

 

 

august 2020

Radi by sme Vám oznámili, že od 13 . augusta sme sa posunuli opäť o krok vpred. Úspešne sme prezentovali Cluster Kybernetickej Bezpečnosti a v tejto chvíli ako jeden z mála clustrov v Slovenskej republike je publikovaný na platforme „ECCP“ European Cluster Collaboration Platform.

Po kliknutí na nižšie uvedený link sa Vám zobrazia detaily:

https://www.clustercollaboration.eu/node/18720

august 2020 

Zúčastnili sme sa druhého stretnutia klastrov v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre za účelom prípravy k certifikácii ESCA. https://www.siea.sk/ a https://www.inovujme.sk/

júl 2020

Pracovné stretnutie členov, AXENTA s.r.o., LDcentrum Computers s.r.o. a IT-TECH, s.r.o. za účelom prípravy workshopu pre mestá  a obce , ktorého témou budú inovácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, informačných systémov verejnej správy.

jún 2020

Pracovné stretnutie členov, AXENTA s.r.o. a Aliga s.r.o. za účelom prípravy podkladov k riešeniu v oblasti kybernetickej bezpečnosti IoT a SCADA/ICS pre priemyselný podnik so zameraním na hutníctvo.

jún 2020

Ďakujeme mestám a obciam za účasť na prvom webinári zameranom na plnenie povinností zákona o kybernetickej bezpečnosti a zákona o informačných technológiách verejnej správy. Veľké poďakovanie patrí aj zástupcovi Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, členom clustra a organizátorovi, spoločnosti Consulting & Education Partners, s.r.o.

Zobraziť záznam

jún 2020

Zúčastnili sme sa stretnutia klastrov v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre za účelom prípravy k certifikácii ESCA.

máj 2020

Cluster Kybernetickej Bezpečnosti bol partnerom on-line konferencie SecTec Security Day 2020. Jednotlivé prednášky z konferencie si môžete zo braziť TU: https://www.youtube.com/watch?v=-ip284vOBic&feature=youtu.be

apríl 2020

Pracovné stretnutie členov,  AXENTA s.r.o. a Salutis Systems, a.s., BELL TEC, a. s za účelom riešenia poskytnutia služieb šifrovania dát pre telekomunikačných operátorov.

február 2020

V spolupráci s Acosiáciou vodárenských spoločností sme usporiadali 3. workshop pre vodárenské spoločnosti pôsobiace na území Slovenskej republiky. Témou workshopu bolo odborné usmernenie pre klasifikáciu informácií a kategorizáciu sietí a informačných systémov.

február 2020

V spolupráci s MH manažment, a.s. sme usporiadali workshop pre teplárenské spoločnosti k plneniu povinností zákona č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti.

október 2019

Konferencia "Kybernetická Bezpečnosť" v Bratislave dňa 15.10.2019

máj 2019

V spolupráci s Acosiáciou vodárenských spoločností sme usporiadali 2. workshop, ktorého cieľom bolo vyhodnotiť výstupy 1. workshopu a zamerať sa na riešenia vyplývajúcich z vyhlášky NBÚ číslo 362. Tieto boli odprezentované riaditeľom Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT, pánom Mgr. Rastislavom Janotom.

apríl 2019

Organizovali sme 2. konferenciu Clustra Kybernetickej Bezpečnosti v spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, kde boli prezentované bezpečnostné riešenia a case study pre plnenie povinností Zákona a kybernetickej bezpečnosti pre prevádzkovateľov základnej služby.

apríl 2019

Stretnutie predsedu Cluatra Kybernetickej Bezpečnosti s autormi publikácie "Zákon o kybernetickej bezpečnosti Komentár"  , náhľad TU : 

http://www.eurokodex.sk/images/edicie/k_Kyber-bezpecnost.pdf 

marec 2019

Predstavenie Clustra Kybernetickej Bezpečnosti a jeho členov na akademickej pôde Strednej odbornej  školy elektrotechnickej v Liptovskom Hr&aac